Välkommen till Stadsparken i Södertälje sommaren 2013.

Torgkyrkan samlas på fredagar mellan 1730-2000 för evangelisation, allt Guds folk är välkomna att delta.

Torgkyrkans vision är att skapa en gemensam plattform för allt Guds folk i Södertälje. En uppmaning till enhet bland de kristna oberoende församlingstillhörighet. Vi vill uppmuntra alla kristna att gå ut på gator och torg och vittna och berätta om vad Jesus gjort i våra liv.

Vi har fått 2Kungaboken 19:32-34 som ett löfte från Gud att han skall beskydda denna stad, men vi vet att Gud har gjort sig beroende av sitt folk, vi behöver få en större nöd för de ofrälsta, Be för staden!  Var med och proklamera Guds löften över Södertälje. Du behövs!

Välkommen!

Kontakta info@torgkyrkan.se

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.